Img

Pytania i odpowiedzi

Tu pojawią się odpowiedzi na najczęściej zadawane przez Was pytania. Zachęcamy do kontaktu.

Czy dzieci zrealizują podstawę programową?

Mówiąc najkrócej - to zależy od nich samych. Tak samo, jak w szkole systemowej. Różnica polega na motywacji. Chcemy, aby dzieciaki uczyły się z własnej woli, by podążały za swoimi zainteresowaniami, szukały pasji, poznawały świat i siebie z jak najszerszej perspektywy. Dlatego przyrodę poznajemy w lesie, ułamki liczymy za pomocą klocków lego, matematyki uczymy na języku polskim, piekąc ciasto obliczamy proporcje. :)
Nie stawiamy stopni, nie kontrolujemy postępów testami. Tworzymy warunki do nauki, prowokujemy sytuacje edukacyjne, proponujemy ciekawe projekty, przekazujemy informację zwrotną, uczymy samooceny.
Nasi nauczyciele oczywiście znają i realizują wymagania zawarte w podstawie programowej, pomagają dzieciom przygotować się do egzaminu, ale nie jest to głównym ani podstawowym celem nauki.

Co językami obcymi?

Włączamy język angielski do naszej codzienności. Korzystamy z angielskiego, pracując, bawiąc się, realizując projekty. Chcemy, aby język angielski pojawiał się nie w kontekście kursu, nauki, celu samego w sobie, ale środka do realizacji celów, aby był językiem używanym w naturalny sposób.
Dodatkowo zapraszamy na obóz letni dla dzieci i młodzieży z całego świata. Na dwa tygodnie spotykamy się w najpiękniejszych rejonach Polski, aby w wakacyjnej atmosferze uczyć się języków. Dla nas to okazja, aby porozmawiać w innych językach z osobami używającymi ich na co dzień. Tu wiecej szczegółów: międzynarodowy obóz językowy.
Zaproponujemy także naukę innych języków - tę kwestię ustalimy w naszej społeczności.

Czy będą zajęcia z religii?

Nasza szkoła jest z założenia świecka, nie będziemy praktykować żadnej z religii. Nie wykluczamy natomiast zdobywania wiedzy na temat wszelkich religii, jeśli takie zainteresowanie się pojawi.

Jak wygląda żywienie?

Posiadamy własną kuchnię, w której, pod czujnym okiem dietetyka, poprowadzimy warsztaty kulinarne. Zaroponujemy menu sezonowe i ekologiczne, z przewagą kuchni wegetariańsiej.
Chcemy, aby żywienie, oprócz swej podstawowej funkcji zaspokojenia głodu, spełniało też funkcję edukacyjną, na co składać się będą wizyty w lokalnych gospodarstwach ekologicznych, wykorzystanie warzyw, ziół i owoców z własnego ogrodu, wypiek własnego pieczywa oraz ciast z ekologicznych mąk, własna całoroczna hodowla kiełków, ziół, redukcja użycia soli, cukru, używanie produktów pełnoziarnistych, nieprzetworzonych.
Proponujemy następujące posiłki: o godzinie 11 - drugie śniadanie (kasze), o 14 - zupa, o 15 - podwieczorek.
Wkrótce przedstawimy przykładowe propozycje warsztatów.

Czy organizowane są zajęcia dodatkowe?

Chcemy, aby podstawą naszych działań była wola i chęć dzieci, uwzględniająca też ich potrzebę swobodnej zabawy i ruchu. Zakładając, że podstawą edukacji są relacje (opiekuna i grupy, opiekuna i poszczególnych dzieci, a także dzieci mędzy sobą), chcemy ograniczyć zajęcia organizowane przez instruktorów zewnętrznych, a bazować na możliwościach i pomysłach naszych nauczycieli.
Już teraz wiemy, że dzieci będą mogły korzystać z zajęć z języka angielskiego, basenu, ceramiki, filozofii, zajęć muzycznych i plastycznych (bardzo różnorodnych), będziemy wspólnie gotować, piec, uprawiać ogród, pracować w warsztacie stolarskim, organizować naszą wspólną przestrzeń samodzielnie.
Mamy do dyspozycji ogromny teren, a na im boiska do piłki nożnej i siatkówki. Ponadto w najbliższym sąsiedztwie mamy bezpieczne trasy rowerowe (które w sezonie zimowym może uda nam się wykorzystać na narty biegowe).
Planujemy włączyć się w działania wolontariackie - i tu także podążymy za zainteresowaniami i chęciami dzieci.

W jakim zakresie dzieci korzystają z basenu?

Odkryty basen (na sąsiedniej posesji należącej do nas) o wymiarach 10x5x1,5m jest dostępny dla wszystkich chętnych dzieci w sezonie letnim (planujemy zadaszenie i wydłużenie sezonu kąpielowego). Zajęcia są dobrowolne (jak wszystkie proponowane przez nas), zależne od pogody. W grupie przedszkolnej w formie zabawy swobodnej, dzieciom szkolnym, jeśli pojawi się taka potrzeba, możemy zaproponować kurs doskonalenia pływania. Wszystko to oczywiście pod czujnym okiem ratownika wodnego.